grapes
Vinsnak og sidste nyt

Christie’s

Christie's

Christie’s

Grundlagt i 1766 er Christie’s for længst blevet et ærværdigt navn inden for kunst og luksusauktioner. Med en global tilstedeværelse i 46 lande og flagskibsauktionscentre i større byer som New York, London, Hong Kong, Paris og Geneve er Christie’s blevet synonymt med ekspertise, tillid og fremragende kvalitet. Mens auktionshuset er kendt for sine forskelligartede tilbud, er en af de mindre kendte, men lige så fascinerende facetter af Christie’s auktioner dets udforskning af verdenen af fine vine.

Byd på ekstraordinære og sjældne vine

De auktioner strækker sig ud over traditionel kunst for at omfatte et bredt spektrum af luksuskategorier, herunder fine vine. Auktionshuset kuraterer et imponerende udvalg af sjældne og ekstraordinære vine, der tiltrækker kendere og samlere fra hele verden. Disse vinauktioner giver en enestående mulighed for entusiaster for ikke kun at erhverve udsøgte flasker, men også en bid af historien og håndværket.

Centralt for Christies succes inden for vinauktioner er auktionshusets  enestående netværk af specialister. Med eksperter inden for forskellige områder, herunder fine vine, sikrer Christie’s, at hver auktion kurateres med præcision og viden. Dybden af ekspertisen inden for Christie’s team giver dem mulighed for at give klienter værdifulde indsigter i proveniens, sjældenhed og kvalitet af de vine, der er til salg, og hæver auktionsoplevelsen til nye højder.

Christie’s er globale

Christies globale rækkevidde spiller en afgørende rolle for succesen af dets vinauktioner. Med en fysisk tilstedeværelse i nøgleområder i Amerika, Europa, Mellemøsten og Asien-Stillehavsområdet, tapper auktionshuset ind i forskellige markeder og forbinder samlere med et rigt udvalg af vine fra forskellige regioner og årgange. Denne globale tilgang udvider ikke kun omfanget af tilgængelige vine, men tilføjer også en kosmopolitisk flair til auktionerne.

Christies forpligtelse til innovation er ikke begrænset til det traditionelle kunstmarked. I de senere år har auktionshuset omfavnet teknologiske fremskridt og markedsudviklinger. Et bemærkelsesværdigt eksempel er lanceringen af Christies første fuldt ud blockchain-baserede auktionsplatform dedikeret til ekstraordinær NFT-kunst. Mens denne udvikling måske ikke direkte relaterer sig til vinauktioner, illustrerer den Christies tilpasningsevne og vilje til at udforske nye fronter inden for kunst- og luksussektorerne.

Christies, kendt for at opnå bemærkelsesværdige milepæle inden for kunstverdenen, har også efterladt et uudsletteligt aftryk på vinmarkedet. Auktionshuset har med succes solgt nogle af de mest prestigefyldte og eftertragtede vinssamlinger, hvilket sætter rekorder og milepæle undervejs. Christies navn er forbundet med fremragende kvalitet, og denne renommé strækker sig ubesværet ind i verden af fine vine.

Nogle af deres bedste vinauktioner er på Christie´s
Nogle af deres bedste vinauktioner er på Christie’s

Udover sine kommercielle bestræbelser er Christie’s forpligtet til at fremme ansvarlig kultur i hele sin forretning og de samfund, den betjener globalt. Denne forpligtelse understreger de etiske og kulturelle dimensioner af auktionshusets aktiviteter og sikrer, at nydelsen og værdsættelsen af fine vine foregår på en måde, der er i overensstemmelse med bredere samfundsmæssige værdier.

Christie’s vinauktioner repræsenterer en fascinerende krydsning af tradition og innovation inden for verden af fine spiritus. Med en rig historie, der går tilbage til 1766, fortsætter auktionshuset med at udvikle sig og tilpasse sig det skiftende landskab inden for kunst- og luksusmarkederne. Når samlere og entusiaster engagerer sig med Christie’s, deltager de ikke kun i erhvervelsen af enestående vine, men bliver også en del af en arv, der strækker sig gennem århundreder – en arv, der udtrykker essensen af håndværk, ekspertise og forpligtelse til ansvarlig kulturel forvaltning.

Gå til deres vinauktions side

Mere vinauktioner, mad og vin forhandlere

Vinsnak
Taleggio italeinsk rødkit ost
Mad og Vin

Taleggio har rødkit talent

Taleggio er en mild, italiensk rødkit ost fra den høje hylde Taleggio er en lækker italiensk ost med en lang historie og en rig smag.

Havsmag
Mad til vin

Havsmag

Havsmag Havsmag er en dansk virksomhed, grundlagt af Jens Helt, der fokuserer på innovation og bæredygtighed ved produktion af tangprodukter. Jens Helt har en baggrund

Historien om det nye nordiske køkken
Mad og Vin

Det nye nordiske køkken har skrevet kulturhistorie. Det nye nordiske køkken, en bemærkelsesværdig kulinarisk bevægelse, har udviklet sig og bredt sig siden midten af 2000’erne.

Vitello Tonnato
Italien

Vitello Tonnato er et ægte italiensk hit

Vitello Tonnato er en klassisk Middelhavs ret roastbeef og tuna sauce. Træd ind i det italienske køkken og forkæl dine smagsløg med udsøgte smagsoplevelser som

Lande

Vin producerende lande

[child_pages parent_id="35"]